Ocena zavor SRAM Maven Ultimate

12.07.2024 08:22

Robin Weaver je za portal BikeRadar objavil oceno zavor SRAM Maven Ultimate.
Celotni članek si lahko v angleškem jeziku preberetne na TEJ povezavi.

Povzetek članka

• Vrhunske SRAM zavore, ki ponujajo težko premagljivo zavorno moč
  • Maven ponujajo ogromno količino nadzorovane, dosledne moči, kar naredi premagovanje strmih poti manj strašljivo.

Prednosti:

Izjemno močne; dosleden občutek ročice, ki ga je enostavno fino nastaviti;
impresivno zaviranje tudi na dolgih spustih.

Slabosti:

Dokaj drage; potrebna je skrbna nastavitev.

Maven so vrhunske zavore SRAM, ki uporabljajo mineralno olje in se ponašajo z domnevno 50 odstotkov večjo močjo kot prejšnje najboljše zavore za spust, Code.

Nova zasnova čeljusti, ročica z večjo prostornino in večji bati so le nekaj ključnih elementov, ki so pomagali SRAM-u ustvariti to zavorno pošast.

Po že doseženih uspehih na svetovnem pokalu v spustu, zahvaljujoč Vali Höll in Amauryju Pierronu, je jasno, da delujejo. Toda kakšne so za običajne uporabnike, ki pogosto zavirajo?

Občutek ročice zavor Maven Ultimate je izrazito SRAM-ovski, vendar je moč nekoliko bolj binarna in podobna Shimano zavornim sistemom. Ta pojemek ostaja enostavno nadzorovan, ko morate pazljivo zmanjšati hitrost namesto, da se popolnoma ustavite.

Veliko se govori o uporu pri stisku ročice, ki je bolj opazen kot pri nekaterih drugih zavorah. Kljub temu, z ugrizom, ki ga ponujajo z minimalnim naporom, vaše roke ostanejo sveže tudi pri dolgih spustih.

Ko so nove, zahtevajo Maven skrbno nastavitev, vendar prehod na mineralno olje pripomore k lažjemu vzdrževanju.

Ta povečana moč pa ni poceni, zato se postavlja vprašanje, ali so Maven vredne denarja?

Končna ocena

Na splošno Maven ponujajo resen dvig zavorne moči in rezultati so impresivni na terenu. To ni le zaradi povečane zavorne sile, temveč tudi zaradi doslednega občutka od vrha do dna hriba.

Niso najcenejše zavore, potrebna je skrbna nastavitev, da iz njih iztisnete največ, vendar če iščete povečano zavorno moč, so Maven glede na občutek in zmogljivost zagotovo vredne razmisleka.

Za naročilo SRAM MAVEN zavor obiščite trgovine po Sloveniji!

Iz naše ponudbe